lenka robinson yoga

YOUR LIFE IS IN YOUR HANDS
BUT
YOUR HANDS ARE MOVED BY GOD,
so you can relax, at least a little?, maybe?

godfrey deveroux

Zásady jogína na lekci jógy

milí jogíni a jogínky,

poslední dobou se stává pravidelností, že někteří z vás chodí pozdě na lekce. někteří vyjímečně, někteří opravdu pravidelně a třeba i o 15 minut.

lekce jógy, kterou společně ve studiích sdílíme, vnímám jako rituál, určitý specifický obřad pro naše tělo, mysl a duši. 

k tomuto obřadu se nás schází více a společně se podporujeme, motivujeme a někdy se i parádně z plných plic nasmějeme.

tento rituál má své fáze a důležité prvky od začátku do konce. začátek je stejně důležitý jako konec, prostřední část lekce není důležitější než začátek...chápete, vše na sebe navazuje a má své místo a smysl. pokud byste opravdu přišli pozdě, možná je lepší varianta si praktikovat sami doma. nebo si zajít na jinou lekci, v jiný čas, kdy budete stíhat lépe. 

vaše pozdní příchody ruší mě, ostatní jogíny, kteří přišli včas a vy se okrádáte o vzácný čas sami se sebou.

od příštího týdne proto pokud přijdete pozdě, počkejte prosím za dveřmi a nevstupujte do sálu. vstupte po úvodním mantrování (což může být klidně 15 -30 min. od začátku lekce)

já vám moc děkuju, že respektujete sebe i ostatní a těším se na vás.

 

1) Vypněte si svůj mobilní telefon – zvuk i vibrace.

2) Choďte na lekci včas. Prokazujete tak respekt  ostatním studentům, lektorce a sami sobě. Pokud se stane, že přicházíte později, vyčkejte za dveřmi a vstupte až po úvodním mantrování. úvodní část praxe, o kterou přijdete, může někdy být 15 - 30 min. dejte si čas být včas.

3) Přijďte s prázdným žaludkem a během lekce nepijte.

4) Noste pohodlné čisté oblečení a buďte připraveni na to, že praktikujeme převrácené pozice.

5) Komunikujte se svoji lektorkou. Pokud máte nějaký zdravotní problém, rozhodně informujte lektorku před lekcí. Pokud máte otázky, ptejte se buď během lekce, pokud to necítíte jako vhodné, před nebo po jejím skončení.

6) Nepoužívejte parfémy nebo silné aromatické oleje – během dýchacích technik a meditací mohou rušit ostatní.

7) Nechte stranou své ego a soutěživost. Během jógy se nesrovnávejte s lidmi kolem. Jóga není jen pouhým cvičením nebo relaxací. Jedná se o praktikování, které posiluje fyzické tělo, zklidňuje mysl, otevírá naše srdce a povzbuzuje náš duchovní růst.

8) Buďte sami k sobě láskyplní a ohleduplní. Respektujte to, jak se cítíte. Je naprosto v pořádku opustit danou pozici dříve, než lektorka řekne. Praktikujte jen co můžete, na co se cítíte a odpočívejte pokud je třeba.

9) Jóga je pro každého, není nutná předchozí zkušenost.

10) Zůstaňte po celou lekci. Pokud potřebujete odejít dříve, oznamte to lektorce před lekcí a odejděte co nejtišeji před závěrečnou relaxací.

 

Zdroj: Donna Farhi: Teaching Yoga

přeloženo a upraveno: klára hetzmanová